Hogyan kezeljük a könnyen felébredő gyermekeket?

Könnyen felébred a gyermeke? Azonnal megébred, amint becsukja a gyerekszoba ajtaját? Vagy miután elaltatta, berakja a kiságyába, máris kinyílnak a szemei?

Ezek mind olyan, igen gyakran előforduló problémák, amelyeket szülők mesélnek nekem. Természetesen, én magam is átéltem ezeket a saját gyermekemnél. Gyakran mondják az anyukák, hogy sajnos ez van, az ő gyermekük „rossz alvó”, s bármit tesznek, iszonyú erőfeszítésükbe kerül a visszaaltatásuk.

How-to-handle-Light-Sleeper

Először is, kérem, engedjék meg, hogy ezt a tévhitet eloszlassam.

Minden gyermekről elmondható, hogy nehezen alszik, de az is, hogy jó alvó. Ebben a kérdésben megsúgom, hogy mi – pontosabban ki – számít: a szülő.

Mindannyian ciklusokban alszunk, a könnyen felébreszthető státuszból megyünk át egy mélyebbe, s így tovább. Néhány gyermek kicsit több időt tölt a könnyen felébreszthető tartományban, mielőtt belépnének a mély alvási fázisba. Ugyanakkor vannak olyan gyermekek, akik pillanatok alatt képesek erős álomba szenderülni. Mindannyian végig mennek ezeken a különböző alvási ciklusokon, amint becsukták a szemeiket.

Az igazán pihentető alvás az ún. NREM ciklusban történik, amikor a legmélyebben alszunk, ez a ciklusok közepén áll be. Ezért van az, hogy egyes emberek kevesebb alvással is tökéletesen funkcionálnak napközben: ők másoknál több időt töltenek az NREM ciklusban. Mások viszont a könnyű alvás fázisában töltenek több időt, és kevesebb pihentető alvás jut nekik az éjszaka folyamán.

Tehát amikor valaki azt állítja, hogy a babája könnyűalvó, valószínűleg inkább arról van szó, hogy a baba inkább több időt tölt a könnyű, mintsem a mélyalvás állapotában. Amikor álmodunk, a külső zajok könnyebben felébresztenek minket.

A kisbabák alvási ciklusai lényegesen rövidebbek a felnőttekénél, emiatt ők gyakorlatilag kétszer annyi időt töltenek a könnyű alvás fázisában, mint mi, felnőttek.

Tehát ha azt tapasztalja, hogy a baba hajlamos sokszor ébredni, akkor részben időzítés kérdéséről van szó.

Mégis mit lehet ez ellen tenni? Hogyan tanítsuk meg a kicsiket arra, hogy több időt töltsenek a mélyalvás állapotában?

Nos, a válasz az, hogy erre sajnos nem lehet őket megtanítani. Viszont egy nagyon fontos dolgot tehetünk: meg lehet tanítani nekik a maguktól elalvás / visszaalvás művészetét! Ez az egyik legfontosabb ajándék, amit adhat neki és az egész családnak! Évekig élvezni fogják az előnyeit, ezt garantálhatom!

Sokféle módon meg lehet ezt tanítani nekik, de a legfontosabb dolog, hogy eltávolítsunk minden olyan dolgot, ami egyfajta „függőséget” okoz a kicsinek az elalváshoz.

Ezzel olyan tárgyakra gondolok, amelyet a baba arra használ, hogy segítsen neki elaludni, mert különben nem tudna álomba szenderülni. Ide tartoznak a cumik, zenélő, világító, ringató kütyük.

Ha a csecsemő kizárólag autókázás közben tud elaludni, akkor újabb autózásra lesz szüksége akkor is, amikor a következő alvási ciklus végén felébred. Ha rendszeresen így járnak el, a kicsik megtanulnak erre a mozgásra támaszkodni, s elengedhetetlen lesz számukra az ismételt visszaalvás. Ördögi kör, ugye?

Ezt gyakran rengeteg sírás és „nyüglődés” kíséri, ami csak jobban kiveri az álmot a szemükből, és ami után további megnyugtatásra lesz szükségük ahhoz, hogy újra elaludjanak.

Azonban azok a csecsemők, akiket „jó alvóknak” neveznek, ugyanolyan alvási ciklusokkal rendelkeznek, mint azok, akik sírva ébrednek. Ők viszont miután felébrednek, tudják, hogyan nyugtassák meg saját magukat és képesek önállóan visszaaludni szülői segítség nélkül.

Összességében, bár nem akadályozhatja meg, hogy a kicsi éjjelente felébredjen, sikeresen megtaníthatja neki, hogyan lehet visszaaludni, segítség nélkül. Ha egyszer megteszi, a babája és az egész családja is pihentető, nyugodt éjszakák elébe nézhet.